Preloader

LEAN Just In Time gamyba


Gamyba visuomet laiku (angl. Just In Time) turėtų būti vienas iš LEAN diegimo tikslų. Šiuo atveju, atskirų dalių gamyba ar judėjimas vyksta tik esant poreikiui. Idealioje Just In Time gamyboje galutinė prekė gaminama tik tuomet, kai yra poreikis, t.y. kai prekė užsakoma. Be abejo, tai yra tikslas, kurio pasiekti praktiškai neįmanoma, kadangi daugeliu atveju gamyba organizuojama kasdien, o prekių paklausa – svyruoja. Norint sėkmingai įgyvendinti Just In Time gamybą, reikalinga tinkamai valdyti tris pagrindinius komponentus – medžiagas, pusgaminius ir galutinį produktą.


Užbaigta produkcija


Klientas visuomet nori, kad prekės būtų pristatytos kokybiškos ir pristatytos laiku. Būtent tiek, kiek buvo užsakyta. Klientui nesvarbu, kiek resursų išnaudojate produkcijai pagaminti, ar kiek vietos sandėlyje užima medžiagos ir pusgaminiai. Užsakovas tiesiog nori šimtaprocentinio tikslumo ir savalaikio prekių pristatymo. LEAN gamybos padalinio užduotis yra palaikyti pagamintos produkcijos kiekį sandėlyje kuo įmanoma mažesnį, tačiau išvengti vėlavimų pristatant prekes klientams. Su šia problematika susiduriama ne tik gamyboje, tačiau ir mažmenoje, distribucijoje. Norint sėkmingai išspręsti šį uždavinį, reikėtų naudoti LEAN įrankį – kanban (iš esmės ši sąvoka apibūdina elektroninę ar fizinę informaciją, kuri juda kartu su gaminiais, pusgaminiais ir t.t.). Naudojant kanbanus, kontroliuojamas gamybos laikas ir reikalingų pusgaminių kiekis. Pagal sistemoje esančių kanbanų kiekį gaunama informacija apie medžiagas, pusgaminius ir jų pagaminimo trukmę. Tokiu būdu suformuojama pull gamybos sistema (pull – gamyba nevyksta tol, kol nesunaudojami jau pagaminti komponentai, reikalingi užtikrinti pasiūlą). Būtent ši sistema geriausiai padeda įgyvendinti Just In Time gamybą.

Produkcijos ruošimas pristatymui – taip pat svarbi Just In Time gamybos sudedamoji dalis. Jei pasiruošimas produkcijos pristatymui vyksta paskutinę sekundę, darbo jėgos pasiskirstymas bus neproporcingas ir neorganizuotas. Šiuo atveju tikslas yra pristatymą planuoti taip, jog tai būtų nuolatinis darbas, o ne „gaisro gesinimas“.


Pusgaminiai ir gamyboje komplektuojamos dalys


Jei pusgaminiai ruošiami vietoje, jų gamyba turėtų vadovautis ta pačia logika, kuri naudojama baigtinio gaminio gamyboje. Nedidelis, matematiškai pagrįstas dalių buferis (atsargoje laikomas kiekis) turėtų būti laikomas sandėlyje, kad būtų galima nedelsiant pradėti gamybą, esant poreikiui (pull sistema). Kanbanai šiuo atveju vėl yra nepamainomas LEAN įrankis.

Tuo atveju, jei pusgaminiai yra užsakomi ar gaminami subrangovų, reikėtų vadovautis tomis pačiomis taisyklėmis, kurios galioja medžiagų ir žaliavų valdymui. Jos aprašytos sekančioje pastraipoje.


Žaliavos ir medžiagos


Žaliavos ir užsakomi pusgaminiai turi būti planuojami, sudaromas užsakymų grafikas. Pull koncepcija turi būti išlaikoma, tačiau reiktų atsižvelgti į pristatymo laiką bei laiką, per kurį subrangovas ar tiekėjas pristatys žaliavas. Svarbu tinkamai apskaičiuoti žaliavų poreikį ir, įvertinus apribojimą – užsakymų dažnumą, sudaryti sandėlio papildymo planą (taikant įvairius apribojimus gali padėti įvairūs TOC, apribojimų teorijos, metodai).

Vien faktas, jog žaliavos užsakomos, neturėtų tapti priežastimi didžiulį kiekį jų laikyti sandėlyje. Tokiu būdu pinigai bus įšaldyti, vieta sandėlyje užimta, bet pralaidumas nepagerės. Palaikyti kuo mažesnį buferį - visuomet turi būti prioritetas, norint išlaikyti Just In Time gamybą. Kiekvienas gamybos darbuotojas turi greitai priimti sprendimus, tačiau tik tuomet, kai yra poreikis, nesukeliant daugeliui pažįstamo ir patogaus chaoso.


lean gamyba

Daugiau apie lean sistemą:

  • Lean sistema
  • 5 sigma sistema
  • Mūsų kontaktai

    m. 370-611-66603

    e. algirdas@leanekspertai.lt

    Parašykite mums